Nekonečná únava... ... a spánek v nedohlednu

Cítíte to také?    Jako by naše únava neodpovídala míře vydané energie...

Navíc nespíme moc dobře, což únavu ještě prohlubuje. Obojí je typické pro dlouhotrvající stres. Jak tento kruh přerušit? A kolik spánku vlastně nezbytně potřebujeme?

 

Nevyspaní nebo přespaní?

Jak dlouho bychom měli spát? Podle vědců z kanadské Western University ideálně 7-8 hodin denně. Kratší spánek (6 a méně hodin) má už za následek horší výkon mozku, především schopnost rozhodování a slovního vyjadřování. Překvapením této studie (10 000 respondentů z celého světa, tříletá studie, napříč generacemi) je fakt, že lidé, kteří překročili doporučených 7-8 hod spánku, zaznamenali stejné zhoršení kognitivních funkcí jako lidé s nedostatkem spánku.

Příčinu zatím vědci neznají, ale jedno je jasné: příliš málo i příliš mnoho spaní škodí. Ideálně je držet se své optimální délky spánku i o víkendu, nesnažit se takzvaně „dospat“. Zkrátka to nejde.

 

 

Tipy pro lepší spánek a usínání

 

1. Rytmus a rituály

Každý o sobě víme, kolik hodin potřebujeme minimálně spát, tak si je dopřejme! Usínat i vstávat přibližně ve stejnou dobu se vyplatí. Spánek je kvalitnější, vstáváme odpočatí.

 

2. Zvolnit tempo

Nejméně půl hodiny před spaním už nic neřešte. Žádné úkoly, žádné diskuse, žádné rozhodování. Dopřejte si koupel, čtěte, poslouchejte hudbu nebo přemýšlejte, co pěkného jste zažili nebo na co se těšíte.

 

3. Vypnout mobil a zahnat ovečky

Číst nebo poslouchat knížku je zdravější než brouzdat po internetu. Modré světlo monitorů zahání spánkový hormon, budete bdělí jako po kávě! Ani počítání oveček moc nepomáhá. Je to jen další úkol a ještě nudný.

 

4. Dýchejte zhluboka

Aby si odpočalo vaše tělo a nejvíc mozek, potřebujete dostatek kyslíku. Větrejte a naučte se alespoň jedno dechové cvičení! To je ten správný klíč k rychlému usínání.

 

5. Šláftrunk je mýtus

Sklenička před spaním spánku vůbec neprospěje, naopak. I když vás unaví a možná dřív usnete, nebude to ten zdravý a hluboký spánek, který potřebujete. Alkohol totiž narušuje chemické procesy v těle, které jsou nezbytné pro hluboký a posilující spánek. Konzumaci alkoholu se doporučuje ukončit nejpozději 3-4 hodiny před spaním. A nezapomeňte k němu pít vodu!

 

6. Pryč s budíkem!

Odstraňte hodiny, telefon či budík z dohledu, jinak vás budou rozčilovat: Jak to, už tolik hodin? Nedokážu ráno vstát! To zas budu zítra vypadat!...

 

7. Příjemná teplota

V přetopené místnosti nebo s ledovýma nohama se nedá spát. Ponožky do postele nebo tichý ventilátor pomáhají nejrychleji zajistit tu optimální teplotu právě jen pro vás.

 

 

Chcete se dozvědět více o této studii?

https://www.flowee.cz/clovek/5515-jak-dlouho-bychom-meli-spat-aby-rano-mozek-fungoval

 

Spánková studie:

https://mediarelations.uwo.ca/2018/10/09/worlds-largest-sleep-study-shows-much-shut-eye-can-bad-brain/

 

 

 

 

box
Jak pracujeme
  • flexibilně
  • diskrétně
  • kvalitně
  • individuálně